Jak mi panika změnila život

Když panika udeřila

Často mi lidé, co mě sledují pokládají otázku, jak jsem se z toho všeho dostala, protože jsem skutečně měla asi 5 diagnóz. Ne najednou, ale postupem času jsem je nasbírala. Většinou je odkazuji na svou knihu Cesta z temnoty mojí duše, kde se to snažím popsat. Nicméně jsem se rozhodla odkrýt vám v dnešním článku kousek z mého příběhu a to je život s panikou, respektive, jak mi panika změnila život.

Panika mě přepadla před několika lety, když jsem ještě byla závislá na marihuaně, ale díky ní se mi dařilo ji překonávat a vlastně ji příliš nepociťovat. V plné síle udeřila, když jsem se vrátila z Bohnic, kde jsem byla kvůli manické epizodě. Kapitolu z Bohnic si můžete přečíst ZDE, je volně ke stažení. No a panika mě přepadla a srazila k zemi. Uzavřela jsem se v bytě a několik týdnů se bála vycházet. V té době mi byla největší oporou rodina a mí přátelé, bez nich bych nebyla tam kde jsem dnes. Drželi mě za ruku, a to doslova, a trénovali se mnou chození ven. Trvalo mi než jsem se odvážila vyjít za dveře bytu, ale nikdo na mě netlačil a nenaléhal. Byla jsem na nemocenské, nákupy a případné doktory obstarávali rodiče. Na mě bylo se zklidnit, zpomalit a celým tím procesem projít.

Změnil se mi život

Nebylo to vůbec snadné, dodnes nemohu uvěřit tomu, jak jsem se mohla tak bát vyjít před dům. Nakonec, jednoho dne, jsem vyšla. Postupně jsem začala chodit v ulici, pak na kratší procházky, pak na delší procházky až jsem jednou vyrazila do menšího obchodu. Měla jsem pocit, že se počůrám, což byl jeden z příznaků paniky. Dokonce jsem si po čase došla na urologii, abych měla jistotu, že jsem „zdravá“, a že „jen“ panikařím.

Začala jsem dělat jen to, co mě baví a naplňuje. Malovala jsem, vyráběla šperky, psala … a když skončila nemocenská, vrátila jsem se ke svému e-shopu. Řekla jsem si, že nebudu dělat věci, které nejsou moje a do kterých se budu nutit. Začala jsem se mít ještě víc ráda, i když jsem měla pocit, že mě moje tělo zrazuje a k tomu ještě přibírám.

Zpomalila jsem, zvolila jsem maximální šnečí tempo a naučila se být trpělivá. Začala jsem si vážit každého dne, každého malého pokroku a postupně moje sebevědomí rostlo. Nic už neberu, jako samozřejmost, život je dar a já ho nehodlám promarnit. Panika mi ukázala, že jsem se vůbec neposlouchala a bála se převzít zodpovědnost za svůj život. Teď jsem mnohem silnější, statečnější, víc si vědomá vlastní hodnoty.

Panika se nevrací

Když jsem dopisovala knihu, tak jsem byla ve fázi, kdy se panika objevovala minimálně, pokud vůbec, nicméně byli věci, kterých jsem se bála. Třeba metra, obchoďáku, delší cesty tramvají, nebo setkávání s novými lidmi na neznámých místech. I tohle jsem už překonala, i když to vypadalo, že knihou příběh skončil, tak rozhodně neskončil. Začala jsem tvořit e-shopy a weby pro klienty, začala jsem dávat rozhovory, vysílat živě a pouštěla jsem se do výzev, které jsou nepředstavitelné i pro „normální“ lidi.

Téma paniky je pro mne natolik zásadní, že bych ráda vydala příběhy lidí, trpící panickou poruchou a natočila s terapeutkou on-line kurz. Ve skupinách na FB jsou tisíce lidí, kteří tím trpí a já bych alespoň některým ráda nějakým způsobem pomohla.

Sice mám občas trému, nebo se třeba bojím, že něco zkazím, ale je to takový ten běžný strach, který je součástí života. Nepanikařím, prostě panika nějak vymizela. Postupně, pomalu, ale jistě jsem bez paniky a cítím se dobře. Sice si říkám, že se nesmím přestat hlídat, ať už kvůli bipolárce, nebo té prokleté panice, která se vrací. Já cítím, že bych mohla být v pohodě.

Pokud vás zajímá dopodrobna můj příběh, přečtěte si knížku, mám tam i techniky, které mi zabíraly na ataky a prý je fakt inspirující a moc hezká. 🙂

Ráda inspiruji svým příběhem. Prošla jsem léčebnou a rozumím pocitům lidí s psychickým onemocněním. Díky své zkušenosti pomáhám lidem pochopit toto téma, které je v naší společnosti stále tabu. Otvírám oči lidem, kteří si myslí, že jsme blázni na okraji společnosti, pomáhám stejně nemocným být silnější a bojovat každý den. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře